Zero Point Energy (zkráceně ZPE v angl.) neboli Casimir efekt, dle jména jeho objevitele, je princip, kdy jsou dvě kovové desky přitahovány silou rostoucí s převrácenou hodnotou čtverce vzdálenosti desek (tedy kvadraticky) díky kvantovým fluktuacím. 

Michio Kaku tvrdí, že pokud bychom dva takového kovové pláty ve tvaru koule k sobě stlačili ohromnou silou, pak bychom získali ohromné množství (elektrické) energie. 

Popis efektu z wikipedie:

Casimirův jev (Casimirův efekt, Casimirova síla) je projev existence párů virtuálních částic ve vakuu. Nastává v případě, že se velmi blízko sebe ocitnou například dvě nenabité desky, které by se vzhledem k absenci náboje neměly navzájem silově ovlivňovat.

Dvě rovnoběžné nenabité desky se vzájemně přitahují malou, avšak nenulovou silou (která je pro dostatečně tenké desky podstatně větší, než vzájemnágravitační přitažlivost). Jak v okolním prostředí, tak i mezi těmito deskami totiž vznikají vakuové fluktuace (virtuální páry částic a antičástic). Ty, které vznikají mezi deskami, mají omezený soubor možných vlnových délek, neboť musí mít takovou vlnovou délku, aby vzdálenost mezi deskami byla jejím celočíselným násobkem. To znamená, že virtuálních párů částic vzniká v prostoru mezi deskami o něco méně než mimo ně, kde mohou nabývat libovolných vlnových délek.

Vědci v roce 2009 prokázali (MF DNES), že směr síly lze i otočit do odpudivé síly - čili tím umožnist například levitaci.

ZPE, v češtině energie bodu nula, odkazuje na kvantové fluktuace (pohyb subatomárních částic), které jsou přítomné i při teoretické nulové teplotě, kdy by dle klasické fyziky k žádnému pohybu (teplu) nemělo docházet.

Laicky řečeno jde o to, že jak je vzdálenost mezi deskami hodně malá, tak o obsahují jen část průběhu kvantových fluktuací, a výsek oproti vlnám v okolí desek má menší sílu než působení vln vně desek => tedy se začnou vzájemně přitahovat, jak na desky tlačí větší silou vlnění zvenku.

Mluvíme zde o energii, která může mít potenciální tak velkou energii, aby vypařila oceán, a ve vědě všeobecně uznávána (NASA v tomto směru provádí svůj vlastní výzkum) ale dosud nedošlo k žádné energeticky zajímavé fyzické realizaci. Vypadá to, že není úplně jednoduché zajistit onu vzdálenost na tak malé rozměry. A že by k vytvoření něčeho takového bylo potřeba velké množství energie. Efekt byl tedy potvrzen zatím jen na malých tak získaných energiích pro čisté ověření teorie. Ale celý zcela realistický koncept je poměrně teoreticky možný a někteří vědci NASA i předpovídají, že za pár desítek let vidí realisticky vybudování i skutečného warpového pohonu známého ze Star Treku. Vyhlásili i soutěž o designerský koncept návrhu lodě, kterou pojmenovali IXS Enterprise.

Jeden nadějný návrh:

Více viz. červí díra, což je vytvoření červí díry dle teorie Einstein-Rosenova mostu, který by jistě uvítal dobrý zdroj energie. Tam to zatím nejvíc bránilo - utvoření červí díry vyžaduje velké množství energie, kterou zatím neumíme zajistit. Ledažeby ZPE.Jde o seriozní koncept, který je vnímán poměrně pozitivně (oproti např. studené fúzi). Myslím, že nás čekají zajímavé časy.

Autor
Website: http://mika.blog.idnes.czEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Programátor
Další články autora

Comments powered by CComment